QXK2E105KTPTZH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXK2E105KTPTZH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PET
Type :
GENERAL PURPOSE
Height :
14.8mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.642 16.30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Capacitance :
1μF
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Depth :
8.6mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.807Lx0.339W 20.50mmx8.60mm
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.8 %
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
QXK-ZH
Lead Pitch :
17.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.689 17.50mm
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
125V
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3kOhm
Datasheets
QXK2E105KTPTZH
Introducing Film Capacitors Nichicon QXK2E105KTPTZH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:GENERAL PURPOSE, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, QXK2E105KTPTZH pinout, QXK2E105KTPTZH datasheet PDF, QXK2E105KTPTZH amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QXK2E105KTPTZH ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QXK2E105KTPTZH
QXK-ZH Radial Film Capacitor 0.807Lx0.339W 20.50mmx8.60mm ±10% 1muF 250V