QXK2G684KTP
Mfr.Part #
QXK2G684KTP
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD
Stock
77
In Stock :
77
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Dielectric :
PET
Lead Pitch :
22.5mm
Size / Dimension :
1.004Lx0.283W 25.50mmx7.20mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Dissipation Factor :
0.8 %
Height Seated (Max) :
0.673 17.10mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3kOhm
Published :
2009
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height :
16.1mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Capacitance :
0.68µF
Mount :
Radial, Through Hole
Voltage - Rated AC :
200V
Depth :
7.2mm
Series :
QXK
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±10%
Type :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
400V
PC Pins
Datasheets
QXK2G684KTP
Introducing Film Capacitors Nichicon QXK2G684KTP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Type:GENERAL PURPOSE, Voltage:400V, Package / Case:Radial, QXK2G684KTP pinout, QXK2G684KTP datasheet PDF, QXK2G684KTP amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QXK2G684KTP ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QXK2G684KTP
QXK 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Radial, Through Hole
QXK2G684KTP Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) from the device is 3kOhm.There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-40°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
QXK2G684KTP Features
3kOhm equivalent series resistance (ESR)