QXK2G474JTP7ZHFP
Mfr.Part #
QXK2G474JTP7ZHFP
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RAD
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
0.47µF
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Series :
QXK-ZH
Width :
10.1mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.807Lx0.398W 20.50mmx10.10mm
Voltage - Rated DC :
400V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Lead Spacing :
0.689 17.50mm
Height Seated (Max) :
0.862 21.90mm
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Length :
20.5mm
Voltage - Rated AC :
200V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Terminal Pitch :
17.5mm
Datasheets
QXK2G474JTP7ZHFP
QXK-ZH 0.47μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized
QXK2G474JTP7ZHFP Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 400V.A 0.689 17.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -40°C~105°C, the device can be operated.
QXK2G474JTP7ZHFP Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V