QXK2G104JTP7FJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXK2G104JTP7FJ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Pitch :
10mm
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.657 16.70mm
Termination :
PC Pins
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Series :
QXK
Voltage - Rated DC :
400V
Voltage - Rated AC :
200V
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.531Lx0.240W 13.50mmx6.10mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size Code :
Packaging :
Bulk
Length :
13.5mm
Width :
6.1mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
QXK2G104JTP7FJ
Nichicon QXK2G104JTP7FJ
QXK 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized
QXK2G104JTP7FJ Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 400V.Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -40°C~105°C allow the device to operate.
QXK2G104JTP7FJ Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V