QXK2E683JTPTZH
Mfr.Part #
QXK2E683JTPTZH
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Film Capacitors
Terminal Pitch :
10.5mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Series :
QXK-ZH
Size Code :
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.531Lx0.185W 13.50mmx4.70mm
yes
Length :
13.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
4.7mm
Package / Case :
Radial
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 125
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.406 10.30mm
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
125V
Lead Spacing :
0.413 10.50mm
Capacitance :
0.068μF
Datasheets
QXK2E683JTPTZH
QXK-ZH 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polyester, Metallized
QXK2E683JTPTZH Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 250V must be applied internally.Lead spacing is 0.413 10.50mm for this electrical device.Devices with a -40°C~105°C temperature capability can be operated.
QXK2E683JTPTZH Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V