QXK2E155KTPTZH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXK2E155KTPTZH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Stock
101
In Stock :
101
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
125V
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Mount :
Radial, Through Hole
Height :
17.1mm
Voltage - Rated DC :
250V
Pbfree Code :
yes
Series :
QXK-ZH
Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.713 18.10mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2009
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3kOhm
Dielectric :
PET
Size / Dimension :
1.024Lx0.327W 26.00mmx8.30mm
Voltage :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead/Base Style :
Straight
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
0.8 %
Depth :
8.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
22.5mm
Capacitance :
1.5μF
Datasheets
QXK2E155KTPTZH
Introducing Film Capacitors Nichicon QXK2E155KTPTZH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:GENERAL PURPOSE, Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, QXK2E155KTPTZH pinout, QXK2E155KTPTZH datasheet PDF, QXK2E155KTPTZH amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QXK2E155KTPTZH ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QXK2E155KTPTZH
QXK-ZH 1.5μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polyester, Metallized Radial, Through Hole
QXK2E155KTPTZH Overview
A device with 3kOhm ESR (Equivalent Series Resistance) is present.This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.
QXK2E155KTPTZH Features
3kOhm equivalent series resistance (ESR)