QXK2E155JTP7ZHFT
Mfr.Part #
QXK2E155JTP7ZHFT
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
125V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 125
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.937 23.80mm
Series :
QXK-ZH
ECCN Code :
EAR99
Length :
26mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
1.024Lx0.327W 26.00mmx8.30mm
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
22.5mm
Width :
8.3mm
Capacitance :
1.5μF
HTS Code :
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
2
Datasheets
QXK2E155JTP7ZHFT
QXK-ZH 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polyester, Metallized
QXK2E155JTP7ZHFT Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 250V.Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -40°C~105°C allow the device to operate.
QXK2E155JTP7ZHFT Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V