QMC22SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QMC22SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Rows :
1
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header, Breakaway
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Insulation Color :
Tan
Contact Shape :
Square
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Style :
Board to Board
Operating Temperature :
-65°C~250°C
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
22
Datasheets
QMC22SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyetheretherketone (PEEK) 22-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height