QAP2E684JRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QAP2E684JRP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
0.68µF
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Height :
13.2mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.579W 0.256 Tx1.181L 14.70mm 6.50mmx30.00mm
Applications :
High Frequency, Switching
Series :
QAP
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
5mm
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Length :
28mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C