QAP2E225KRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QAP2E225KRP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL
Stock
73
In Stock :
73
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
9.3mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Length :
33mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Published :
2009
Size / Dimension :
0.748W 0.425 Tx1.378L 19.00mm 10.80mmx35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
QAP
Capacitance :
2.2μF
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
17.5mm
Datasheets
QAP2E225KRP
Nichicon QAP2E225KRP
QAP 2.2μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 250V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
QAP2E225KRP Overview
Temperatures as low as -40°C~85°C are suitable for the device.