Q4008L4TP
Mfr.Part #
Q4008L4TP
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Description
TRIAC 400V 8A TO220
Thyristors - TRIACs
JESD-609 Code :
e3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Radiation Hardening :
No
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Published :
Number of Pins :
3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Pbfree Code :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Packaging :
Tube
Hold Current :
50mA
Leakage Current (Max) :
2mA
RMS Current (Irms) :
8A
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
3
RMS On-state Current-Max :
8A
Mount :
Through Hole
Current Rating :
8A
Additional Feature :
High Reliability
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Voltage - Rated DC :
400V
Triac Type :
Standard
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
150V/us
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA