Q4004F31
Mfr.Part #
Q4004F31
Package / Case
TO-202 Long Tab
Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
20V/us
Package / Case :
TO-202 Long Tab
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
46A 55A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
400V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Additional Feature :
High Reliability
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
2V/us
Pin Count :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Off State :
400V
Published :
HTS Code :
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Packaging :
Bulk
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Number of Terminations :
3
Current - Hold (Ih) (Max) :
20mA
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
4A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Leakage Current (Max) :
0.01mA
Configuration :
Single
Holding Current-Max :
20mA