Q4004D3RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q4004D3RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Voltage - Rated DC :
400V
RMS Current (Irms) :
4A
Mount :
Surface Mount
RMS On-state Current-Max :
4A
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Current Rating :
4A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
40V/us
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
46A 55A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
20mA
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
2000μA
On-State Voltage-Max :
1.6V
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Weight :
3.949996g
Hold Current :
20mA
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current (Max) :
2mA
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Number of Terminations :
2
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ