Q4004F32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q4004F32
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-202 Long Tab
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Number of Elements :
1
Package / Case :
TO-202 Long Tab
RMS On-state Current-Max :
4A
JEDEC-95 Code :
TO-202AB
RMS Current (Irms) :
4A
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
3
Configuration :
Single
Current Rating :
4A
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
46A 55A
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Current - Hold (Ih) (Max) :
20mA
Hold Current :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type :
Through Hole
Trigger Device Type :
Triac
Packaging :
Bulk
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Rated DC :
400V