Q2XRPLAF100-2M
Mfr.Part #
Q2XRPLAF100-2M
Description
SENSOR, ADJ FLD, 100MM, 10-30VDC
Stock
2
In Stock :
2
Light Source :
Red (680nm)
Sensing Distance :
0.709" ~ 3.937" (18mm ~ 100mm)
Cable Length :
78.74" (2m)
Response Time :
850µs
Output Current :
50mA
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Connection Method :
CABLE
Output Configuration :
PNP - Dark-ON
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Datasheets
Q2XRPLAF100-2M
Banner Engineering Q2XRPLAF100-2M
10V ~ 30V Q2X Series Adjustable, 3-Turn Potentiometer Background Suppression -25°C ~ 50°C
Q2XRPLAF100-2M Overview
For reliable performance, the temperature of the photoelectric sensor should be set to -25°C ~ 50°C. In order for these electronic components to work, they should be given 10V ~ 30V voltage. For photoelectric sensors, 850μs is considered an ideal response time. Photoelectric sensors require an output current of 50mA to operate. Photoelectric sensors should be supplied with 10 VDC to 30 VDC voltage for best performance.
Q2XRPLAF100-2M Features
Sensing Distance: 0.709" ~ 3.937" (18mm ~ 100mm)
Response Time: 850μs
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C