Q2XRNAF150-Q3
Mfr.Part #
Q2XRNAF150-Q3
Description
SENSOR, ADJ FLD, 150MM, 10-30VDC
Stock
2
In Stock :
2
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Output Configuration :
NPN - Dark-ON
Sensing Distance :
0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm)
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Connection Method :
Connector
Light Source :
Red (645nm)
Datasheets
Q2XRNAF150-Q3
Banner Engineering Q2XRNAF150-Q3
10V ~ 30V Q2X Series Adjustable, 3-Turn Potentiometer Background Suppression -25°C ~ 50°C
Q2XRNAF150-Q3 Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -25°C ~ 50°C. Electronic components require a voltage of 10V ~ 30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 850μs. The photoelectric sensor supply voltage should be set to 10 VDC to 30 VDC for maximum efficiency.
Q2XRNAF150-Q3 Features
Sensing Distance: 0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm)
Response Time: 850μs
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C