Q2XRNAF150-2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q2XRNAF150-2M
Manufacturer
Banner Engineering
Description
SENSOR, ADJ FLD, 150MM, 10-30VDC
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Cable Length :
78.74" (2m)
Amplifier Type :
Photoelectric
Connection Method :
CABLE
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
Adjustment Type :
Adjustable, 3-Turn Potentiometer
Light Source :
Red (645nm)
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Package :
Box
Sensing Method :
Background Suppression
Series :
Q2X
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP67
Response Time :
850µs
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Sensing Distance :
0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm)
Output Configuration :
NPN - Dark-ON
Datasheets
Q2XRNAF150-2M
Banner Engineering Q2XRNAF150-2M
10V ~ 30V Q2X Series Adjustable, 3-Turn Potentiometer Background Suppression -25°C ~ 50°C
Q2XRNAF150-2M Overview
To maintain reliable performance, the photoelectric sensor should have a temperature of -25°C ~ 50°C. In order for these electronic components to work, their voltage must be set to 10V ~ 30V. Ideally, photoelectric sensors should respond within 850μs. Photoelectric sensors should have their supply voltage set to zero for optimum efficiency.
Q2XRNAF150-2M Features
Sensing Distance: 0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm)
Response Time: 850μs
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C