PZC30DFAN
Mfr.Part #
PZC30DFAN
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Plating Thickness :
10μin
Height :
2.54mm
Number of Positions :
60
Length :
76.2mm
Number of Rows :
2
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
135°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number Of PCB Rows :
2
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Through Hole
Contact Resistance :
30mOhm
COMMERCIAL
Operating Temperature (Min) :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Width :
5.08mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PZC30DFAN
Sullins Connector Solutions PZC30DFAN
2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 60-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height