PX0695/20/63
Mfr.Part #
PX0695/20/63
Manufacturer
Bulgin
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current :
15A
Gender :
Receptacle
Number of Ports :
1
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Nylon
JESD-609 Code :
e3
Orientation :
Straight
Voltage - Rated AC :
250V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current - IEC :
10A
Total Number of Contacts :
3
Depth :
38mm
Contact Material :
Brass
Option :
GENERAL PURPOSE
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Connector Style :
IEC 320-2-2/F
Max Operating Temperature :
70°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Polyamide
Additional Feature :
STANDARDS: CSA, UL, VDE
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Tin
IEC Conformance :
Bulk
Panel Thickness :
0.079 2.00mm
Accomodates a Fuse :
No
Number of Positions :
3
Series :
PX
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL, VDE
Package / Case :
Module
Length :
35.5mm
Voltage - IEC :
250VAC
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Max Current Rating :
15A
MIL Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
DIN Conformance :
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mount :
Panel, Snap in
Current Rating :
10A
Voltage - Rated DC :
250V