PX0675/63
Mfr.Part #
PX0675/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Stock
117
In Stock :
117
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
MIL Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Voltage - IEC :
250VAC
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL, VDE
Number of Positions :
3
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Polyamide
Voltage - Rated DC :
250V
Accomodates a Fuse :
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Tin
Total Number of Contacts :
3
Operating Temperature (Max) :
70°C
JESD-609 Code :
e3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Published :
2001
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
PX
Connector Style :
IEC 320-2-2/F
Coupling Type :
Snap
Voltage - Rated AC :
250V
Color :
Black
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IEC Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
10A
Contact Material :
Brass
Current - UL :
15A