PX0690/48
Mfr.Part #
PX0690/48
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C18 PANEL QC
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Max Operating Temperature :
70°C
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
No
Connector Style :
IEC 320-C18
Current - UL :
15A
Number of Ports :
1
Number of Positions :
3
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Published :
Housing Material :
Nylon
Contact Material :
Brass
Contact Plating :
Nickel
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Front or Rear Side Mount
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
yes
Max Current Rating :
10A
Length :
49.8mm
Shell Material :
Polyamide
Max Voltage Rating (AC) :
250V
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
ECCN Code :
EAR99
Coupling Type :
Snap
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage - IEC :
250VAC
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Factory Lead Time :
24 Weeks
Panel Cutout Dimensions :
Variable Size
Total Number of Contacts :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Accomodates a Fuse :
Contact Finish - Mating :
Tin
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
PX
Depth :
30.3mm
Termination :
Quick Connect - 0.189 (4.8mm)