PRPC039DFAN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC039DFAN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Shrouding :
Unshrouded
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
78
Style :
Board to Board or Cable
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.098 2.50mm
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Bulk
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Published :
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Overall Contact Length :
0.537 13.63mm
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number Of PCB Rows :
2
Body Depth :
0.1 inch
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Header, Breakaway
Body Length or Diameter :
3.9 inch
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
PRPC039DFAN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC039DFAN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 78-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height