PRPC037DFBN-RC
Mfr.Part #
PRPC037DFBN-RC
Description
CONN HEADER VERT 74POS 2.54MM
Bulk
Body Depth :
0.1 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.637 16.17mm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Connector Type :
Header, Breakaway
JESD-609 Code :
e4
Body Length or Diameter :
3.7 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
74
Datasheets
PRPC037DFBN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC037DFBN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 74-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height