PRPC037DFAN-RC
Mfr.Part #
PRPC037DFAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 74POS 2.54MM
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Brass
Mount :
Through Hole
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Length or Diameter :
3.7 inch
Mounting Type :
Through Hole
Board to Board or Cable
Overall Contact Length :
0.537 13.63mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
74
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
ONE
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Shape :
Square
Body Depth :
0.1 inch
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Datasheets
PRPC037DFAN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC037DFAN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 74-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height