PRPC036SFAN-RC
Mfr.Part #
PRPC036SFAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Body Length or Diameter :
3.6 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Published :
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Overall Contact Length :
0.537 13.63mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
36
Datasheets
PRPC036SFAN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC036SFAN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height