PRPC035DBBN-M71RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC035DBBN-M71RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 70POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header, Breakaway
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Rows :
2
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Published :
Reference Standard :
UL
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
70
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number Of PCB Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Brass
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Reliability :
COMMERCIAL
Body Breadth :
0.197 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Body Length or Diameter :
3.5 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
PRPC035DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC035DBBN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 70-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height