PRPC034DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC034DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 68POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Body Breadth :
0.197 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Number of Positions :
68
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Length or Diameter :
3.4 inch
Through Hole
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Published :
Datasheets
PRPC034DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC034DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 68-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height