PRPC033DFAN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC033DFAN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
66
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Published :
Overall Contact Length :
0.537 13.63mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Reference Standard :
UL
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Body Depth :
0.1 inch
Insulation Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Connector Type :
Header, Breakaway
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shrouding :
Unshrouded
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Body Length or Diameter :
3.3 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Number Of PCB Rows :
2
Style :
Board to Board or Cable
Datasheets
PRPC033DFAN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC033DFAN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 66-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height