PRPC033DABN-RC
Mfr.Part #
PRPC033DABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
Square
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Body Depth :
0.1 inch
Push-Pull
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
2
Connector Type :
Header, Breakaway
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number Of PCB Rows :
2
Body Length or Diameter :
3.3 inch
Number of Positions :
66
Contact Type :
Male Pin
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Datasheets
PRPC033DABN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC033DABN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 66-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height