PRPC031DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC031DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 62POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Unshrouded
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Gold
Body Breadth :
0.197 inch
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
UL
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Length or Diameter :
3.1 inch
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
62
Datasheets
PRPC031DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC031DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 62-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height