PRPC025DFBN-RC
Mfr.Part #
PRPC025DFBN-RC
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Stock
542
In Stock :
542
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Shrouding :
Unshrouded
JESD-609 Code :
e4
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Rows :
2
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Push-Pull
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Published :
2011
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Style :
Board to Board or Cable
Body Depth :
0.1 inch
Number of Positions :
50
Overall Contact Length :
0.637 16.17mm
Number Of PCB Rows :
2
Mount :
Through Hole
Datasheets
PRPC025DFBN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC025DFBN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 50-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height