PRPC020SADN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC020SADN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Reference Standard :
UL
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Positions :
20
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Length - Termination :
0.42 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Conductors :
ONE
Number of Rows :
1
Published :
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Terminal Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Body Length or Diameter :
2 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Material :
Brass
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Style :
Board to Board or Cable
Number Of PCB Rows :
1
Shrouding :
Unshrouded
Overall Contact Length :
0.748 19.01mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Datasheets
PRPC020SADN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC020SADN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height