PRPC016DBBN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC016DBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 32POS 2.54MM
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Through Hole, Right Angle
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Body Length or Diameter :
1.6 inch
Number of Positions :
32
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Breadth :
0.197 inch
Datasheets
PRPC016DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC016DBBN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 32-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height