PRPC015DBBN-M71RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC015DBBN-M71RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
30
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Mating :
Gold
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Reference Standard :
UL
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number Of PCB Rows :
2
Body Breadth :
0.197 inch
Contact Shape :
Square
Number of Conductors :
ONE
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Body Length or Diameter :
1.5 inch
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shrouding :
Unshrouded
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Header, Breakaway
Insulation Color :
Black
Contact Material :
Brass
Datasheets
PRPC015DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC015DBBN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 30-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height