PRPC014SACN-RC
Mfr.Part #
PRPC014SACN-RC
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Stock
213
In Stock :
213
Headers, Male Pins
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
2011
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
14
Length - Termination :
0.32 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Number Of PCB Rows :
1
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Packaging :
Bulk
Overall Contact Length :
0.648 16.47mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
PRPC014SACN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC014SACN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height