PRPC011SBBN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC011SBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Number Of PCB Rows :
1
Length - Termination :
0.22 inch
Reference Standard :
UL
Body Breadth :
0.098 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Datasheets
PRPC011SBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC011SBBN-M71RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 11-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height