PRPC011DGAN-M71RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC011DGAN-M71RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Type :
Male Pin
Number of Conductors :
ONE
Number Of PCB Rows :
2
Published :
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Reliability :
COMMERCIAL
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Insulation Color :
Black
Reference Standard :
UL
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Length or Diameter :
1.1 inch
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Body Breadth :
0.197 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
22
Datasheets
PRPC011DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC011DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height