PRPC010SADN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC010SADN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Mounting Type :
Through Hole
Number Of PCB Rows :
1
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Overall Contact Length :
0.748 19.01mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions Loaded :
All
Reliability :
COMMERCIAL
Shrouding :
Unshrouded
Published :
Packaging :
Bulk
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header, Breakaway
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Rows :
1
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
10
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Terminal Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Termination :
0.42 inch
Reference Standard :
UL
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~105°C
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Datasheets
PRPC010SADN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC010SADN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height