PREC027SAEN-RC
Mfr.Part #
PREC027SAEN-RC
Description
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Length - Termination :
0.52 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
27
Through Hole
Body Length or Diameter :
2.7 inch
Terminal Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.848 21.55mm
Datasheets
PREC027SAEN-RC
Sullins Connector Solutions PREC027SAEN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 27-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height