PREC018DFAN-RC
Mfr.Part #
PREC018DFAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Stock
111
In Stock :
111
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Plating Thickness :
100μin
Contact Finish - Mating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
1 (Unlimited)
Overall Contact Length :
0.537 13.63mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Published :
2011
Body Length or Diameter :
1.8 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Rows :
2
Body Depth :
0.1 inch
Reference Standard :
UL
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions :
36
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PREC018DFAN-RC
Sullins Connector Solutions PREC018DFAN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height