PRC.M1.0GL.LC65N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRC.M1.0GL.LC65N
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Black, Gray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1P
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
Orientation :
C
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Ratings :
IP50
Current Rating :
3A
Feature :
Backshell
Number of Positions :
10
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
M10
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Datasheets
PRC.M1.0GL.LC65N
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk C Push-Pull, Detent Lock
PRC.M1.0GL.LC65N Overview
PRC.M1.0GL.LC65N Features
1P series
PRC.M1.0GL.LC65N Applications
There are a lot of LEMO
PRC.M1.0GL.LC65N Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER