PRC.M0.4GL.LC52J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRC.M0.4GL.LC52J
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Feature :
Backshell
Number of Positions :
4
Shell Size - Insert :
M04
Ratings :
IP50
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Current Rating :
8A
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Color :
Gray, Yellow
Series :
1P
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Datasheets
PRC.M0.4GL.LC52J
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Bulk C Push-Pull, Detent Lock
PRC.M0.4GL.LC52J Overview
PRC.M0.4GL.LC52J Features
1P series
PRC.M0.4GL.LC52J Applications
There are a lot of LEMO
PRC.M0.4GL.LC52J Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER