PRBSD1-16F-BB0DW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRBSD1-16F-BB0DW
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Base Product Number :
PRBSD1
Electrical Life :
6,000 Cycles
Series :
PRB
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Switch Function :
On-On
Current Rating :
16A (AC)
Ingress Protection :
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.60mm x 13.80mm
Circuit :
SPDT
Features :
Actuator Type :
Concave (Curved)
Voltage Rating - AC :
125V
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Actuator Marking :
- =
Product Status :
Active
Illumination Type, Color :
Datasheets
PRBSD1-16F-BB0DW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD