PRBSC1-16F-BBR00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRBSC1-16F-BBR00
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Approval Agency :
UL
Electrical Life :
6000 Cycles
Color :
Red
Termination :
Quick Connect
Mechanical Life :
100000 cycles
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Panel
Contact Plating :
Silver
Illumination Type :
LED
Throw Configuration :
SPST
Min Operating Temperature :
-20°C
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
125V
Switch Function :
On-Off
Current Rating :
16A
Datasheets
PRBSC1-16F-BBR00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD