PRBSA1-16F-BB0CW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRBSA1-16F-BB0CW
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Operating Temperature Range :
- 20 C to + 85 C
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection :
Contact Plating :
Silver
Mounting Style :
Panel Mount
Color :
Black
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Features :
Product Type :
Rocker Switches
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Actuator :
ROCKER
Illumination Color :
Switch Function :
On-Off
TE Connectivity
Electrical Life :
6,000 Cycles
Base Product Number :
PRBSA1
Brand :
TE Connectivity / Alcoswitch
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.60mm x 13.80mm
Series :
PRB
Product Category :
Rocker Switches
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Housing Material :
Nylon 6/6
Actuator Style :
ROCKER
Package :
Bulk
Circuit :
SPST
Lamp Type :
Contact Form :
SPST
Subcategory :
Switches
Compliance :
UL
Current Rating :
16A (AC)
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
RoHS :
Details
Color - Actuator/Cap :
Black
Voltage Rating - AC :
125V
Product :
Actuator Marking :
O I
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Actuator Type :
Concave (Curved)
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Datasheets
PRBSA1-16F-BB0CW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD