PR03000203609JAC00
Mfr.Part #
PR03000203609JAC00
Description
RES 36 OHM 3W 5% AXIAL
Stock
346
In Stock :
346
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Published :
2013
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
1.09999g
Size / Dimension :
0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
750V
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Resistance :
36Ohm
Diameter :
5.2mm
Power Rating :
3W
Mount :
Through Hole
Operating Supply Voltage :
750V
Voltage - Rated DC :
750V
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Vishay PR03000203609JAC00
Through Hole FIXED RESISTOR, 36Ohm, Metal Film,