PR02000203301JR500
Mfr.Part #
PR02000203301JR500
Description
RES 3.3K OHM 2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Voltage - Rated :
500V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
580 μm
Operating Supply Voltage :
500V
Tolerance :
±5%
Diameter :
3.9mm
Power Rating :
2W
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Resistance :
3.3kOhm
PR02
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
2W
Surface Mount :
Voltage - Rated DC :
500V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.154Diax0.394L 3.90mmx10.00mm
Vishay PR02000203301JR500
FIXED RESISTOR, 3.3kOhm, Metal Film,