PR02000201004JA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR02000201004JA100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1M OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
3.9mm
Package / Case :
Axial
Resistance :
1MOhm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.154Diax0.394L 3.90mmx10.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
PR02
Power Rating :
2W
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
500V
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Operating Supply Voltage :
500V