PR02000202008JR500
Mfr.Part #
PR02000202008JR500
Description
RES 2 OHM 2W 5% AXIAL
Stock
900
In Stock :
900
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±5%
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated DC :
500V
Packing Method :
TR
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Diameter :
3.9mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
2004
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Voltage :
500V
Resistance :
2Ohm
Voltage - Rated :
500V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.154Diax0.394L 3.90mmx10.00mm
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
No
Vishay PR02000202008JR500
FIXED RESISTOR, 2Ohm, Metal Film,