PR02000201202JA100
Mfr.Part #
PR02000201202JA100
Description
RES 12K OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Construction :
Tubular
Resistance :
12kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
2W
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Operating Supply Voltage :
500V
Diameter :
3.9mm
Series :
PR02
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.154Diax0.394L 3.90mmx10.00mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Vishay PR02000201202JA100
Through Hole FIXED RESISTOR, 12kOhm, Metal Film,